7 důležitých informací o hárání fen Komentáře

Estrální cyklus je odborný název pro hárání u fen. Jedná se o fázi reprodukčního cyklu, při němž je fena více svolnější k páření se psem. Během cyklu nejprve vzroste hladina estrogenu, poté dojde k jejímu prudkému snížení a z vaječníků se uvolní zralé vejce. Ideální doba pro kastraci fenky je před jejím prvním háráním.

1. Kdy fena začíná hárat?

První hárání se obvykle vyskytuje mezi 6 až 24 měsícem života feny. U menších psích plemen se obvykle vyskytuje dříve než u velkých psích plemen.

2. Jak často fena hárá?

Hárání se u jednotlivých plemen může lišit. Nicméně nevykastrovaná fena obvykle hárá dvakrát ročně, přibližně každých šest měsíců.

3. Jak dlouho trvá reprodukční cyklus?

Jde o proměnlivou dobu, zhruba 18 dní. Fenka ovšem projevuje  zájem o psa pouze  polovinu této doby.

4. Jak poznat, že Vaše fena hárá?

Během hárání je fena nervoznější, snadno se rozptýlí a může být více ostražitější než obvykle. Dalším příznakem může být častější močení. S největší pravděpodobností si všimnete změn v jejím chování, je to způsobeno díky rozladěným hormonům. Fena připravená k chovu zahajuje sexuální zájem o psa, tak, že se přiblíží a zvedne zadní končetiny směrem ke psovi, odkloní ocas na jednu stranu a napne zadní nohy. Zpočátku je vaginální výtok krvavě zbarven a vulva oteklá.  Ke snížení vaginálního výtoku a jeho slámovému zbarvení dochází v okamžik, kdy je fena přístupná psovi.

5.  Jak  se zbavit hárání?

U fen se doporučuje jejich kastrace. Jednak vyřeší nechtěné otěhotnění, ale také její provedení zajistí ochranu před rakovinou prsu a chorobami spojené s reprodukčním systémem.

6.  Kdy fenu kastrovat?

Dle veterinářů je možné provést kastraci ve dvou měsících jejího života. Nicméně nejlepší řešením je konzultace s veterinářem, který poskytne konkrétní doporučení zákroku.

7. Proč kastrovat fenu?

Jak je zmíněno v odpovědi u otázky č. 5, kastrace vyřeší problém nechtěného otěhotnění. Určitě každý z Vás zná případy opuštěných a toulajících se pejsků bez páníčků, bez lásky a péče. V těch lepších případech skončí v útulcích. Také je prokázáno,že  u fen kastrovaných před prvním reprodukčním cyklem se snižuje riziko nádoru mléčných žláz. V případě, že plánujete mít fenku na chov, doporučují se hárací kalhotky, které zabrání nechtěným flíčkům na nábytku, ale především zajistí pohodlí fenečce při jejích dnech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vážení zákazníci,

máme OTEVŘENO a všechny Vaše objednávky budou odeslány bez zpoždění během 24 hodin každý všední den. Doporučujeme volit platbu za objednávku předem, aby jste omezili kontakt při doručení objednávky. V případě, že nemáte možnost platit předem, tak posíláme na DOBÍRKU.

Děkujeme za Vaši přízeň

Tým vsepropejska.cz