Avitaminóza u psa Komentáře

Stejně tak jako lidský organismu, i ten psí potřebuje dostatek živin, minerálů a vitaminů. Tyto tři složky představují doslova živou vodu pro správnou funkci všech orgánových soustav. Jestliže tělu chybí dostatek vitaminů, organismus chřadne, slábne a projevy můžeme pozorovat také navenek.

Základní dělení vitaminů

Vitaminy představují látky, které jsou v malém množství nezbytné pro správnou funkci organismu. Každý organismus má schopnost si vitaminy vyrábět a tělo zásobovat z vlastních zdrojů, avšak v některých případech je potřeba tělu pomoci a vitaminy dodávat prostřednictvím krmiva nebo doplňků stravy.

Vitaminy rozpustné v tucích

Do této skupiny patří vitamin A, D, E, K. Metabolismus těchto vitaminu je stejný jako metabolismus tuků. Nadbytečné množství je ukládáno v játrech, kde může v některých případech docházet k toxickému navýšení dané látky.

Vitaminy rozpustné ve vodě

Do druhé skupiny řadíme vitaminy B – komplexu a vitamin C. Tyto vitaminy jsou vstřebávány ve střevě a vylučovány močí. Tělo nemá schopnost si tyto látky uchovat dlouhodobě do zásoby, proto je nutné vitaminy tělu dodávat.

Co je to avitaminóza

Avitaminóza je jinými slovy označení pro nedostatek určitého vitaminu, které se projevuje různými způsoby, z nichž některé mohou být alarmující.

VitaminProjevy nedostatku
Ašeroslepost, ztráta hmotnosti, nadměrné línání, ztráta srsti, snížená obranyschopnost
Ddeformace rostoucích kostí, lámavá a měkká kostní hmota
Eporuchy cévního a reprodukčního systému
Ku zdravých zvířat se nedostatek neprojevuje
B-komplexOslabený nervový systém, zpomalený růst, trávící potíže
CPorucha tvorby pojivové tkáně (kurděje), snížená obranyschopnost

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vážení zákazníci,

máme OTEVŘENO a všechny Vaše objednávky budou odeslány bez zpoždění během 24 hodin každý všední den. Doporučujeme volit platbu za objednávku předem, aby jste omezili kontakt při doručení objednávky. V případě, že nemáte možnost platit předem, tak posíláme na DOBÍRKU.

Děkujeme za Vaši přízeň

Tým vsepropejska.cz