Jaké je základní vybavení psí lékárničky?
Ať už vyrážíme na dovolenou, na víkend za rodinou nebo jen na celodenní výlet za krásami naší země, vždy je potřeba myslet především na naše zdraví a vyvarovat se tak nepříjemným zdravotním komplikacím. Jestliže společně s námi cestuje i náš čtyřnohý kamarád, musíme samozřejmě myslet i na jeho zdraví. V autě nebo v příručním zavazadle bychom měli mít připravenou lékárničku vybavenou speciálně pro psí potřeby a pejskovi tak poskytnout kdykoliv první pomoc.
Lékárnička pro psa jako povinná výbava
Každý chovatel by měl vlastnit jednu, popřípadě dvě správně vybavené lékárničky pro pejska. Jednu je vhodné vozit neustále v autě a druhou přibalit do cestovního zavazadla, kdykoliv se s pejskem vydáme na cestu. Každá psí lékárnička by měla být zhotovena z voděodolného a pevného materiálu. Důležitou součástí je jmenovka se jménem chlupáče a informacemi o jeho veterináři. Mezi těmito základními identifikačními údaji by neměla chybět informace o tom, zda pejsek pravidelně užívá nějaké léky.
Co nesmí v lékárničce chybět?
Nezbytně nutná součást lékárničky nám umožní poskytnout správnou a bezchybnou první pomoc v prakticky jakékoliv situaci. Při vybavení lékárničky proto nesmíme zapomenout na několik základních věcí:
- Kožený náhubek
- Nůžky
- Kleště na drát
- Baterka
- Lupa
- Pinzeta
- Kleště na klíšťata
- Dezinfekce
- Borová voda
- Jedlá soda
- Gáza
- Léky na alergii
- Teploměr
Zatímco některé věci mají zcela jasné použití, jiné se vám mohou zdát jako zbytečnost. Opak je ale pravdou a takto vybavená lékárnička splňuje veškeré veterinární normy. Jednou z prvních věcí, které bychom měli do lékárničky umístit je kožený náhubek pro psa nebo pevné obinadlo, které využijeme v případě ošetření pejska. Někdy se může stát, že pejska musí ošetřit cizí osoba a náhubek ji chrání před pokousáním, kterého je vystresovaný pejsek schopen.
Mezi nejčastější komplikace ve volné přírodě patří klíště, nebo hmyzí štípnutí. Pro snadné odstranění klíštěte nebo žihadla nám poslouží pinzeta, kleště, lupa nebo zvětšovací sklo a také kapesní baterka.
Velice často se pejsek potýká i s nečistotami, které proniknou do oka. V takovém případě je ideálním řešením vypláchnout oko borovou vodou.
Možná si říkáte, jakou roli při první pomoci hraje jedlá soda. Jedlou sodu je možné využít na zmírnění svědění, například po poštípání nebo popálení.
Pozor na lidské léky
I pejska čas od času trápí bolest, od které mu chceme ulevit pomocí léků, které máme momentálně k dispozici. Často sáhneme po lécích jako je ibalgin, paralen, acylpyrin. V tomto případě však musíme být velice opatrní a těmto lékům se raději vyhnout. Psi totiž mají jinak postavenou sliznici a mohou po těchto lécích nejen zvracet, ale i krvácet. Bez obav můžeme psům podávat lidské léky na alergii.