Jaké znaky sledovat, když si vybíráte nové štěně?
Určitě nechcete, abyste hned ze začátku museli se svým novým pejskem trávit každou chvíli u veterináře. Jak si vybrat štěně není složitý problém, stačí sledovat konkrétní znaky a projevy chování. Co Vás může zachránit před starostmi, se dozvíte v tomto článku.
Štěně má být živé a zdravé na první pohled
Vybíráte-li si štěně od chovatele, je nejjistější si s ním domluvit možnost vrácení v případě, kdy by se do měsíce objevily závažné zdravotní problémy. Seriózní chovatel s takovým požadavkem nebude mít problém. Po novém pejskovi se porozhlédněte mezi ověřenými chovateli hlavně v případě, kdy chcete psa pro výstavy a soutěže. Každé štěně si také nechte prohlédnout od dobrého veterináře a to ještě před tím, než si je odnesete definitivně domů.
Zároveň štěně chvíli pozorujte, jak se chová v prostředí, kde vyrůstalo a také, jak reaguje na Vás. Mezi nejdůležitější znaky patří:
- Chování mezi sourozenci: ideální je aktivní a hravé štěně, které není vůči ostatním příliš dominantní nebo agresivní.
- Chování vůči vám: lépe k vám přilne sebevědomé štěně, které Vás a Vaši rodinu hned vítá se vztyčenou hlavou a vrtí ocáskem. Pokud vás trochu olízne, je to také pozitivní znak.
- Vizuální kontrola: štěňátko by mělo být pěkné a kulaté – ne tlusté a určitě ne vychrtlé. Dokonce i chrti jsou jako štěňata kulatí a začnou se měnit až okolo 4. měsíce.
- Důkladnější prohlídka:
- uši jsou suché a čisté, bez zápachu, usazenin, šupin a výtoku,
- tlama – opatrně odhrňte pysky a zkontrolujte dásně a jazyk (růžové bez povlaku) a zuby (rovný skus je podstatný zejména pro psy s rodokmenem),
- nos – je bez výtoku, čistá kapka na povrchu nevadí,
- oči jsou čisté, jasné, bez usazenin a výtoku, štěně si je nesmí třít packami,
- kůže je čistá bez vyrážek a parazitů (uvidíte, když je pohladíte proti srsti)
- zadek pod ocasem je čistý, bez řídkého trusu značícího průjem.
Když už si berete nové štěně domů, ujistěte se, že máte všechny nutné věci pro štěně doma a nic vám nechybí.