První pomoc při bodnutí vosou a včelou
Víte, jak se zachovat, pokud vašeho pejska bodne vosa nebo včela? Při letních vycházkách to není nic neobvyklého. Z tohoto důvodu je dobré vědět, jak zmírnit účinky jedu, bolest a otok. Ne vždy je nutná urgentní návštěva lékaře. Nepříjemné bodnutí snadno ošetříme v pohodlí domova.
Včelí bodnutí může pěkně potrápit
Mezi nejvíce ohroženou skupinu psů patří především štěňata, menší psí plemena a alergičtí pejsci. Větší psi snášejí bodnutí hmyzem poměrně dobře a mnohdy nevyžadují první pomoc. Protože pejsek je stvoření velice zvídavé, nezřídka se stává, že jej včela nebo vosa bodne do citlivých míst, jako je čumák, jazyk nebo hrtan. V takovém případě může být i jedno jediné bodnutí život ohrožující.
Když vosa nebo včela zaútočí
Pokud dojde k bodnutí vašeho psího miláčka, je potřeba rozlišit závažnost situace. Přirozenou reakcí je mírné zarudnutí, otok a bolest v místě vpichu. Bezprostředně po bodnutí je třeba místo ošetřit chladným nebo octovým obkladem. Ke zmírnění prvotní reakce by mělo dojít asi za 4 hodiny. Postižené místo je také nutné zkontrolovat a zjistit, zda v ráně nezůstalo žihadlo. Pokud ano, je nutné jej neprodleně vytáhnout, nejlépe za použití pinzety. Zapomenuté žihadlo může způsobit infekci.
Je váš pes alergický?
Jestliže byla vašemu pejskovi zjištěná alergie na včelí nebo vosí bodnutí, po předchozí poradě s lékařem je vhodné preventivně podat léky proti alergii (Dithiaden, Zirtec). Pokud se pejsek setkal s bodnutím poprvé, je nutné důkladně sledovat průběh reakce a v případě potřeby vyhledat veterináře.
Kdy neprodleně k lékaři?
Veterinární pomoc je nutné vyhledat tehdy, kdy pejskovi začne otékat tlama, víčka, uši a po těle se objeví vyrážka podobná kopřivce. Dalším důvodem vyhledání odborné pomoci je napadení rojem vos a včel, kdy se do těla dostává velké množství jedu.