Jak naučit psa plavat

Jak naučit psa plavat 1

Ať už jste vodák či rybář, u vody je vám zkrátka nejlépe a trávíte zde většinu volného času. I když je plavání přirozenou aktivitou mnoha zvířat, váš pejsek se vodě stále vyhýbá a plavání ho neláká. Jsou pejsci, kteří z vody doslova nevylezou, jiní mají naopak obavu z neznámého. Některá psí plemena mají dokonce obavu z vody takzvaně v genech. Je možné pejska naučit plavat a vzbudit v něm důvěru z vodního živlu? Vždyť voda je nejlepším ochlazením v horkých letních dnech.

Učit ale nestresovat

Je pravdou, že každého pejska je možné naučit plavat. Je však důležité postupovat ostražitě, dbát na bezpečí své i psího miláčka a hlavně pejska nestresovat.

Výběr správného místa

Nejdůležitějším krokem je výběr správného místa pro výuku plavání. Zvolit bychom měli místo pozvolné, kde má pejsek jistotu a může se postavit na všechny čtyři.

Buďme ve vodě společně s pejskem

Nikdy pejska do vody neházíme a netlačíme násilím. Ideálním způsobem je vstoupit do vody společně s pejskem a zůstat zde po celou dobu.

Odměna a motivace

Pejska není dobré přesvědčovat násilím, ale pokaždé, když se pejsek osmělí přiblížit se k vodní hladině, bychom měli pejska odměnit pochvalou či malou dobrotou.

Dodejme pejskům odvahu

Co ale dělat v případě, že se pejsek i přes všechnu naši snahu neodhodlá ke skoku do vody? V tomto případě pejska opatrně vezmeme do rukou a opatrně a velmi pozvolna ponoříme do vody. Na pejska stále mluvíme, chválíme a nakonec uvidíme, že pejsek při prvním kontaktu s vodou začne hýbat tlapkami a rozplave se.

Jak pejskům výuku usnadnit?

Pejskům je možné pořídit celou řadu pomůcek, které mu výuku plavání zpříjemní. Pokud se pejsek opravdu bojí vody, ideální pomůckou jsou například plovací vesty, které je možné zakoupit v mnoha různých velikostech a provedeních. Díky vestičce se pejsci cítí jistě a i my jsme tak klidnější. Pejskům je možné usnadnit první kontakt s vodou pomocí oblíbené hračky, kterou si s sebou vezmeme. V neposlední řadě je pro pejska velkou motivací jiný psí kamarád, který se vody nebojí.

One Comment

  1. 🙂 Vestičku mám, a je pravda, že pejsek se s vestou do vody pouští o něco ochotněji než bez ní. Ne zrovna radostně, ale bez vesty to bylo vždycky na dloooouhé přemlouvání.
    Nás pejsek tak úplně plavat neumí, zadeček jde obvykle ke dnu, a zatím se nepodařilo vysvětlit pejskovi rozdíl mezi plaváním se zadečkem u dna a se zadečkem u hladiny. Někdy to trefí, někdy ne. Takže i pro mě je ta vesta určitou jistotou, když pejsek čeká na břehu a já si nejsem jistá, jestli přece jen se nerozhodne jít do vody a nerozhodne se pro styl plavání se zadečkem u dna. Bez vesty jsem se bála se vůbec někam dál pouštět. S vestou buď počká, nebo ne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vážení zákazníci,

máme OTEVŘENO a všechny Vaše objednávky budou odeslány bez zpoždění během 24 hodin každý všední den. Doporučujeme volit platbu za objednávku předem, aby jste omezili kontakt při doručení objednávky. V případě, že nemáte možnost platit předem, tak posíláme na DOBÍRKU.

Děkujeme za Vaši přízeň

Tým vsepropejska.cz