Jak vybrat obleček pro psa

Prvním kritériem při výběru oblečku pro psy je jeho využití. Hledáte psí obleček do deštivého počasí, na hory či jako letní parádu? V chladných dnech ocení čtyřnozí parťáci zateplenou bundu nebo stylovou psí kombinézu. Do jarních přeháněk i typických podzimních pochmurných momentů využijete nepromokavou psí pláštěnku. Mikina společně se svetrem pro psa představuje ideální jarní či podzimní outfit. S prodyšným psím tričkem zazáří Váš čtyřnohý společník v každém letním období.

Jak změřit psa?

Pro změření psa potřebujeme dvě klíčová kritéria -  délku zad mazlíčka a obvod hrudníku. Délku zad začínáme měřit od začátku krku u těla (v místě nošení obojku) po kořen ocásku psíka. Obvod hrudníku měříme hned za předními tlapkami. Doporučujeme měřit mazlíčka krejčovským metrem, kterým dosáhnete přesnějších výsledků.

Na co si dát u velikosti pozor?

3 základní rady 

  1. Měřte krejčovským metrem.
  2. Nespoléhejte na velikost, která je uvedená na oblečku, který máte doma. Každý výrobce to má jinak.
  3. A na závěr jak se říká dvakrát měř jednou řež. Měřte opravdu důkladně a co nejpřesněji. Odměnou Vám bude obleček, který dobře padne.

Jak si měření usnadnit?

Nejlehčí možnost - Pokud již máte doma obleček (nebo Vaše kamarádka), který psovi sedí, tak ho změřte. Přeměřte délku oblečku v oblasti zad a obvod hrudníku v místech, kde jsou otvory na přední nohy. Stačí si obleček položit na stůl změřit jednu stranu a vynásobit dvěma. U této možnosti je vždy důležité brát v potaz i šířku materiálu oblečku a při měření s tím počítat.

Měříme pejska - U klasicky stavěných pejsků nám budou stačit 2 rozměry a to obvod hrudníku a délku zad. Obvod hrudníku změříme krejčovským metrem hned za předníma nohama (ideálně, aby byl obleček cca o jeden prst volnější) a délku zad od místa, kde nosí pejsek obojek až po začátek ocásku. Pokud vlastníte pejska, který má široky krk např buldok, tak si prosím přeměřte i obvod krku a dejte nám ho do poznámky společně s rasou pejska při odeslání objednávky. Pokud si chcete být jistí dopředu, tak stačí napsat na chat, zavolat nebo poslat email a společně obleček vybereme.

POZOR! Rozdělili jsme pro Vás oblečky do přehledných kategorií

Pro zajištění snadného výběru nejlepšího produktu jsme naše produkty rozdělili do tří kategorií podle typu postavy psa.

  • Široký hrudník dominuje hodnotou obvodu hrudníku, která je o 10 a více centimetrů větší než délka zad.
  • Psi s dlouhými zády, jako je jezevčík, mají délku zad stejnou nebo velmi podobnou, jako je jejich obvod hrudníku.
  • Běžná postava má o 1-10 cm větší hrudník než délku zad.

Takto rozdělené oblečky pro psy můžete filtrovat v našem e-shopu.

Materiál

Šusťák – Tento nepromokavý materiál se používá zejména u zimních či podzimních bunda a pláštěnek pro psy. Oblečky z šusťáku se šijí ve dvou provedeních a to s podšitím nebo bez podšití. Varianta bez podšití se používá pro pláštěnky nebo pro zimní bundy na dlouhosrstá plemena, která sice nepotřebují zahřát, ale používají se proti zašpinění psa. Oblečky s podšitím jsou v 95% brány jako zimní a jejich podšití je většinou z fleecu, nebo jiného hřejivého materiálu. Občas se můžete setkat s podšitím u pláštěnek. Je to z toho důvodu, aby se pejsek v pláštěnce nezapařil. Šusťák je velmi dobrou volbou pro obleček na psa. Pro lepší představu si můžete vytáhnout svou šusťákovku z šatníku. Obleček bude mít podobné vlastnosti.

Fleece - Fleecové mikiny jsou oblíbeným zimním oblečením nejen u lidí, ale i pejsků. Vyznačují se hlavně dobrými tepelnými vlastnostmi, které jsou ještě podpořeny pohybem pejska a třením o mikinu. Nevýhodou fleecu je to, že lehce promokne a není tedy vhodný do deště ani sněhu. Určitě  dobře poslouží při chladných ranních a večerních procházkách.

Bavlna / vlna - Běžné materiály pro šití mikin a svetrů. Bavlna i vlna jsou velmi oblíbený materiál na jaro a podzim. Díky pohybu v oblečku se pes zahřeje, ale nebude mu v nich vedro, protože jsou to vzdušné materiály. Nevýhodou je hlavně promokavost těchto materiálů. 

Zapínání

Suchý ZIP - Naprosto ideální zapínání pro všechny neposedné pejsky a netrpělivé páníčky. Velmi jednoduše na pejska obleček položíte a spojíte dva konce suchého zipu. Tento typ zapínání doporučujeme. Jedinou nevýhodou je kratší životnost suchého zipu oproti klasickému zipu.

 

Klasický ZIP - Další z jednoduchých typů zapínání. Obleček má umístěný zip v horní části na zádech psa. Při oblékání tedy provlečeme přední nohy, spojíme dva konce zipu a zapneme. Je potžeba trošku větší trpělivost a spolupráce pejska, ale když si na to zvykne tak je oblečený  velmi rychle. Výhodou je životnost, která je delší než u suchého zipu.

 

Patenty - Zapínání na patenty sice není úplně nejoblíbenější, ale určitě má něco do sebe. Patenty jsou většinou umístěny ze spodní strany a pejska je tedy potřeba obléct do celého oblečku a zacvaknout patenty. Občas to může být s pejskem, který není zvyklý boj a patenty né vždy spolupracují, ale na druhou stranu dobře drží a jsou skoro nesmrtelné.

Přes hlavu - S oblékáním přes hlavu se můžeme setkat hlavně u mikin a svetrů. Jedná se o trošku složitější záležitost a doporučujeme spíše pro menší pejsky, které si vezmete do náruče nebo pro pejsky, kteří jsou poslušní a budou Vám při oblékání držet. Provlečeme hlavu, prostrčíme nohy a máme hotovo.

Funkčnost

Kapuce - Kapuce má u oblečku spíše estetickou funkci. Pejsci ji mít na hlavě vetšinou nechtějí, protože jim padá do oči a jsou citliví na uši. Kapuce jsou ušity tak, aby pejskům nezavazely, takže je to spíše na tom, zda se Vám kapuce líbí nebo ne.

Plovací - Plovací vesty pomáhají pejskům při učení a prvním kontaktem s vodou. Často se používají, když pes tráví hodně času ve vodě nebo při sjíždění řeky.  Jsou navrženy tak, aby nadnášely při plavání. Můžete se u nich setkat i s reflexními prvky a podbradkem, který pomáhá udržovat hlavu psa nad vodou.

Reflexní - Oblečení s reflexními prvky využijí zejména ti, kteří pouští svého pejska na volno. Určitě při stmívání, v šeru a ve tmě oceníte, že budete mít o psovi přehled.

Zimní / nepromokavé – Nejčastější období, kdy můžete potkat čtyřnohé miláčky v oblečcích je podzim a zima. Oblékání psa má hned několik důvodů. Malá a krátkosrstá plemena oblékáme jednoduše pro to, že je jim zima stejně jako lidem. Tito pejsci jsou náchylní k prochladnutí a následným nemocem. U dlouhosrstých plemen je důvod o něco více praktický. Pokud venku prší, taje sníh nebo je bláto, tak se pejsek velmi rychle ušpiní a koupání 2x denně může být noční můra. Určitě mi dáte za pravdu, že je jednodušší hodit obleček do pračky.

Připnutí vodítka – U některých oblečků se můžeme setkat i s touto vychytávkou. Oblečky mají do sebe všité očko za které jen přicvaknete vodítko a jde se. Tento způsob můžeme doporučit všem poslušným pejskům, kteří moc netahají. Pokud máte doma tahače, tak radši používejte dál obojek. Je to jistější.

Otvor na obojek – Pokud má Váš pejsek obojek celoročně a moc mu ho nesundáváte, tak jistě oceníte možnost protáhnout vodítko otvorem k obojku. Je to elegantní způsob, jak nemusíte řešit přetahování obojku přes obleček. 

Závěrem

Pokud si nejste s čímkoliv jistí, tak jsme tu pro Vás na telefonu 777175909, i na info@vsepropejska.cz a velmi rádi Vám s výběrem poradíme.