Je lepší si pořídit psa nebo fenu? 1

Pohlaví Vašeho nového pejska hraje při rozhodování také velkou roli. Fena nebo pes mohou mít totiž odlišné povahy i potřebu péče. Důležitým faktorem je také to, jestli pejska necháte vykastrovat nebo ne.

Někdo věří, že fena je méně agresivnější než pes, který je naopak hravější. I když žádná studie nedokazuje, že tomu tak opravdu je, některé rysy u daného pohlaví stejně nepřestáváme pozorovat. Proto při volbě, jestli pro vás bude lepší pes nebo fena, můžete vycházet z obecných předpokladů. Vždy ale nezapomeňte zohlednit i rasu a prostředí, odkud pes pochází.

Když si vezmete fenu

Feny jsou obecně menší a mají vstřícnější povahu. Někteří chovatelé doporučují feny k malým dětem, protože si k nim jako samice dokážou vytvořit mateřský instinkt a lépe je přijmou. Naproti tomu pes bude děti brát spíš jako parťáky.

Nechcete-li fenu na chov nebo pro výstavy a soutěže, je pro vás i pro ni nejlepším řešením kastrace. Ulevíte jí od problémů, jako je falešná březost nebo hárání. Samotné hárání ale není velkým problémem – krvácení představuje jen pár kapek a fenku si musíte v tomto období jen trochu víc hlídat před neodbytnými nápadníky. Kromě kastrace je dočasným řešením hormonální antikoncepce.

Domů přichází pan pes

Psi bývají obtížněji zvládnutelní než sfeny a přeborníci ve zmizení, je-li v okolí hárající fena. Stejně jako u fen i u psů dokáže toto  nežádoucí chování potlačit kastrace. Po ní navíc zkrotnou a bývají přítulnější.

Psi si často víc chrání své území, včetně lidí a zvířat, kteří s ním žijí. Mají spoustu energie a chtějí si víc hrát, s čímž souvisí větší odolnost než jakou disponují feny. Proto jsou vhodnější pro pracovní účely.

Jak se rozhodnout?

Pokud si vezmete štěňátko z dobrého chovu, pak mezi fenkou nebo psem není skoro žádný rozdíl. Chcete-li psa pro soutěžení, vhodnější je samec. Zatímco fena je samostatnější a bude Vám vyhovovat víc, jestli za sebou nechcete mít psí oddaný čumák na každém kroku. Máte už doma jednoho pejska a chcete mu dopřát parťáka? Pak je nejvhodnější je nový pes opačného pohlaví.

One Comment

  1. Dobry den,chteli bychom si poridit pejska,rozhodujeme se mezi border kolii a nemeckym ovcakem.Chteli by jsme pratelskeho partaka do rodiny kde jsou dve holcicky.Jedna ma rada vsechny zvirata a druha se jich uz od malicka trosku boji,I na kocky co mame ,si musela postupne zvykat.Kocka se chtela pomazlit,a mala se od ni odtahla.V teto dobe uz si na sebe zvykli,ale ze by si ji vzala do naruce tak to ne,je opatrna.Nikdy ji zadny pes nebo kocka neublizili.Jen jednou se stala situace,ze kdyz male bylo asi 3roky,tak babi ji mela v naruci a souseduv pes se chtel mazlit a byl takovy ze se pletl pod nohy.A jak sla s malou, pes se povalil pod nohy a babi s malou upadly a pes je zacal ocmuchavat a olizovat,chtel si hrat,nekousl.Ale mala se asi lekla a tak ma k zviratum respekt.Kvuli male jsme si nechteli brat nejakeho psa,at se jich neboji.Jenze ted uz ma 7 let,a aby to nebylo rychle,udelali jsme si pokladicku na pejska a davame tam vseci penizky, i mala uz se pridala,ze by chtela pejska.Tak nechceme nic urychlit.Dekujeme za radu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *