Kam se psem o dovolené? Zkusit můžete profesionální hlídání psů

Kam se psem o dovolené? Zkusit můžete profesionální hlídání psů Komentáře

Kam s ním? To je otázka, kterou si několikrát do roka pokládá každý chovatel. Kam s pejskem, když odjíždíte na dovolenou nebo na pracovní cestu? V případě, že nemáte po ruce někoho z rodiny nebo spolehlivého kamaráda, je to problém poměrně podstatný. Je jasné, že pejsek nemůže zůstat sám doma. Naštěstí se v dnešní době můžete obrátit na psí hotely, či jednotlivce nebo agentury věnující se profesionálnímu hlídání psů.

Kdy a proč využít profesionální hlídání psů? 

Pokud odjíždíte mimo domov na delší čas, po který se nemůžete postarat o pejska, dát mu krmivo, vyvenčit ho a dostatečně se mu věnovat, můžete ho vložit do zcela profesionálních rukou. Důvodů, proč se obrátit na odborníky je hned několik. Váš pejsek bude po celou dobu vaší nepřítomnosti v rukou odborníků, kteří k domácím mazlíčkům přistupují zcela individuálně. Pejsek je pod neustálým dozorem a je kladen důraz na jeho naprostou spokojenost.

Jaké jsou možnosti hlídání?

Pokud hledáte profesionální hlídání pro pejska, máte hned několik možností. Pejska můžete umístit do psího hotelu, které jsou charakteristické větší kapacitou hlídaných pejsků. Druhou možností jsou hlídací agentury, které vám mohou zajistit hlídání takzvaně rodinného typu, v úzkém kruhu další pejsků. V zahraničí je již hojně využívaná forma hlídání náhradními páníčky, které má majitel možnost vyhledat přes nejrůznější aplikace. 

Aneta Baklová založila v roce 2011 společnost Petland, zajišťující individuální hlídání nejrůznějších druhů zvířat a samozřejmě taky psů. Právě s Anetě jsme položili několik otázek, týkajících se problematiky hlídání pejsků. 

Jak vybrat vhodné na hlídání?

Každý chovatel, který svého pejska nechává poprvé na hlídání, zpočátku pociťuje značnou nervozitu. Neustále si pokládá otázky, zda je o pejska postaráno a zda pejsek v době jeho nepřítomnosti nestrádá. Než pejska odevzdáte do cizích rukou, je vhodné opravdu důkladně zvážit některé faktory. Jistě vás bude zajímat recenze daného psího hotelu či agentury. Ty se můžete dočíst například na internetu, nebo můžete oslovit jiné chovatele, kteří již službu využili. Kromě toho hraje roli také lokalita a v neposlední řadě cena nabízených služeb. Sama Aneta v rozhovoru zmínila, že klade důraz především na loajalitu a odbornost pracovníků: „Zakládám si na tom, aby ti, kdo se o zvířata starají, měli vzdělání v oboru, roky zkušeností se zvířaty a byli spolehliví a flexibilní. Protože kvalitních a zodpovědných lidí, kteří chtějí pracovat, je málo, mám u sebe jen pár náhradních páníčků, ovšem takových, na které se vždy mohu spolehnout.”

Jak postupovat, pokud potřebujete pohlídat pejska?

Pokud hledáte profesionální hlídání pro vašeho pejska, je vhodné začít již s předstihem. Jedině tak máte dostatek času na to, najít opravdu kvalitní a spolehlivé hlídání. Je potřeba brát v potaz, že některé termíny, jako jsou například letní nebo vánoční prázdniny, jsou žádanější. Pokud již máte firmu vybranou, kontaktujte jejího pracovníka s termínem, o který máte zájem. Agentura si od vás vyžádá základní informace o vás a vašem pejskovi. Bude je zajímat, jaké je pejsek povahy, jak snáší přítomnost cizích pejsků, a jaký je jeho zdravotní stav. Vy byste se měli dozvědět, kdo se o vašeho pejska bude starat, jaké má skutečnosti a měli byste být seznámeni se smluvními podmínkami. 

Pro Anetu je důležité nejen to, aby si pes hlídání užil, ale i to, aby svou dovolenou prožil v klidu i jeho majitel: „Majitel psa při předání psa podepíše smlouvu na hlídání a následně dostává množství fotek a zpráv z hlídání, aby byl informován o tom, jak se jeho pes na hlídání má.“

Jaký je rozdíl mezi individuálním hlídáním a psím hotelem?

Aneta Baklová, majitelka firmy na hlídání mazlíčků Petland, má v této problematice zcela jasno. Z jejího pracovního nasazení je zřejmé, že hlídání není jen nutné přečkání páníčkovy nepřítomnosti. „Pokud chcete ušetřit a je vám jedno, jestli si pes hlídání užije nebo ho spíš jen nějak přečká, je psí hotel možné řešení. Mám na mysli psí hotel s kotci a venčením 2x denně, to jsou zároveň nejlevnější varianty hlídání. Pokud je pes nezmar, má hodně energie a miluje ostatní psy, můžete ho zkusit umístit do nějakého lepšího hotelu pro psy, ovšem tady už si připlatíte. Individuální hlídání přímo v domovech náhradních páníčků je pro psy nejvhodnější, protože se vše přizpůsobí psovi tak, aby byl co nejméně stresovaný změnou prostředí a dočasnou změnou páníčka.” dodává Aneta.

Kolik stojí individuální hlídání psů?

Cena je jednou ze základních informací, které jistě každého chovatele zajímají. Je třeba si uvědomit, že individuální hlídání je v porovnání s klasickým psím hotelem vyšší. Je však vykompenzována odborným přístupem ke každému pejskovi. Sama Aneta se k otázce financí vyjádřila takto: „Je třeba počítat s tím, že si za individuální péči o psa jeho majitel připlatí víc, než v klasickém hotelu, kde jsou psů desítky. Třeba u nás hlídání vyjde od 700 do 900 Kč na den. Příplatky jsou za hlídání na poslední chvíli, za hlídání o svátcích, dále za hárající fenky a štěňata do 8 měsíců věku.”

Co když během hlídání nastanou problémy?

Každá společnost či agentura pro hlídání psů vyžaduje podrobné informace týkající se zdravotního stavu pejska. V případě, kdy pejsek pravidelně užívá léky, nebo trpí závažnějšími zdravotními potížemi, je lepší vybrat si pro hlídání odborníky vzdělané v oboru, se základy veterinární péče a letitými zkušenostmi.  Nejen z tohoto důvodu je tedy dobré si předem zjistit, jestli má vámi vybraný psí hotel či agentura pojištění, které kryje škody na zdraví a majetku. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *